Se webinar: Hvor gode er voksne i Danmark til at regne og læse?

Hør mere om resultaterne af stor undersøgelse af voksnes færdigheder, og få indsigt i erfaringer med et bredt kompetenceløft på socialområdet.

Af Pernille Søndergaard 27/01/2025

Voksne i Danmark har bedre færdigheder inden for læsning og regning end tidligere. Men niveauet ligger fortsat under vores nordiske naboer.

Det fortæller seniorforsker i VIVE Vibeke Jakobsen, som i dette webinar præsenterer udvalgte resultater fra den store undersøgelse af voksnes danskeres kompetencer, PIAAC 2.

Når det kommer til andelen af voksne danskere, der har svært ved at læse og regne, så er der til gengæld ikke sket de store ændringer siden den første PIAAC- undersøgelse i 2011/12.

- Mere end 600.000 voksne danskere har fortsat læse- og regnefærdigheder på et lavt niveau. Det betyder, at de godt kan læse lidt, men har svært ved at forstå lidt mere komplicerede tekster, siger Vibeke Jakobsen.

Svært at rekruttere til videreuddannelse

PIAAC sætter også fokus på deltagelse i ikke-formel læring og voksen- og efteruddannelse (VEU).

Her viser det sig ikke overraskende, at det er personer med de laveste færdigheder, som deltager mindst i kursus-aktiviteter og VEU.

Undersøgelsen spørger også til uopfyldte ønsker til deltagelse i bl.a. VEU, og her svarer 33 procent, at de hverken har deltaget i aktiviteter eller har ønske om at deltage.

- Vi ved godt, at mange af dem, der har svage færdigheder og måske også dårlige oplevelser med sig fra grundskolen, er svære at rekruttere til videre- og efteruddannelse, siger Vibeke Jakobsen.

Stor indsats på socialområdet

Det er en udfordring, som Tine Kock Nielsen kan nikke genkendende til. Hun er kontorchef i Center for HR og Organisation i Socialforvaltningen i Københavns Kommune.

Her har man siden 2021 arbejdet med indsatsen Bedre til ord, tal og it på arbejdspladser på socialområdet med en høj personaleomsætning og mange ufaglærte.

Indtil videre er 850 medarbejdere blevet kompetenceafdækket. Og det har vist sig, at 60 procent har brug for et kompetenceløft i dansk, men at kun 25 procent har ønsket at tage imod et tilbud om undervisning.

- Der var mange medarbejdere, der var utrygge og bange for, at de blev fyret, hvis sceeningen viste, at de havde brug for undervisning. Vores svar var, at de selvfølgelig ikke blev fyret, men at vi som arbejdsgiver forventede, at de deltog, siger Tine Kock Nielsen.

Bedre dokumentation

I webinaret fortæller hun, hvordan man i forvaltningen har arbejdet med at motivere medarbejderne, og hvad det har betydet, at undervisningen i dansk er blevet flyttet fra VUC’s lokaler til arbejdspladsen.

- Fordelen er, at vi kan komme ind på ”indersiden” af vores it-systemer. Vi må ikke sidde og lave dokumentation på rigtige borgere i VUC’s lokaler, men nu kan vores medarbejdere passe deres arbejde med at dokumentere, mens de bliver løftet i dansk, fortæller Tine Kock Nielsen i webinaret.

Har du medarbejdere som har svært ved at læse og skrive?

Der er hjælp at hente til medarbejdere, der har svært ved at løse deres arbejdsopgaver på grund af udfordringer med IT, læsning, skrivning eller matematik.

Kommunale arbejdspladser kan få afklaret medarbejderes kompetencer i dansk, matematik og IT og få lønrefusion, når medarbejderne deltager i kursus. 

Indsatsen 'Bedre til ord, tal og IT' henvender sig til ansatte på FOA eller 3F-overenskomster i kommunerne, og arbejdspladsen søger om midler gennem Den Kommunale Kompetencefond.

Vil du vide mere, så kontakt Den opsøgende indsats. Vi sidder klar til at hjælpe dig videre

Hvad er PIAAC?

PIAAC står for Programme for the International Assessment of Adult Competencies og er den hidtil største internationale undersøgelse af voksnes kompetencer.

PIAAC 2022-2023 gennemføres via OECD i mere end 30 lande, og fra hvert land deltager minimum 4.000 voksne mellem 16 og 65 år.

I Danmark har PIAAC fået navnet Kompetencer i Danmark, og VIVE har sammen med Danmarks Statistik fået til opgave at gennemføre undersøgelsen.

Uddannelse & kompetenceudvikling