Sådan knækker Kalundborg koden til flere faglærte

25 ufaglærte medarbejdere på det sociale voksenområde i kommunen har taget uddannelsen som pædagogisk assistent. Og flere er på vej.

Af Pernille Søndergaard 24/02/2025

- Vi oplever, at der er kommet en større kompleksitet i vores borgergruppe. Det kalder på, at vi arbejder med nogle nye faglige værktøjer, hvis vi skal imødekomme borgernes behov.

Sådan lyder det fra Rie Christensen, der er centerchef for Det sociale voksenområde Center 1 i Kalundborg Kommune.

Centret består af et døgntilbud, et beskyttet beskæftigelsestilbud og et aktivitetstilbud og beskæftiger 360 medarbejdere, hvoraf hver tredje er ufaglært. Samtidig står centret med en stor udfordring i forhold til at rekruttere og fastholde faglærte medarbejdere.

Og hvad gør man så, når det er behov for flere faglærte til at løse kerneopgaven? I Kalundborg er svaret kompetenceudvikling af de medarbejdere, centret allerede har.

Kalundborgmodellen

Det er baggrunden for, at centret har sat gang i en uddannelsesindsats, som de kalder ”Kalundborgmodellen”.

- Vi har udviklet modellen for målrettet at arbejde med rekruttering og fastholdelse. Det gør vi bedst ved at øge kvaliteten i kerneopgaven og løfte fagligheden. Derfor har vi valgt at lægge et stort uddannelsesspor for vores medarbejdere, forklarer Rie Christensen.

En del af uddannelsessporet er et tilbud til ufaglærte medarbejdere om at uddanne sig til pædagogisk assistent.

En anden del af uddannelsessporet retter sig mod de medarbejdere, der ikke umiddelbart har mod på at springe ud i en uddannelse til pædagogisk assistent.

De får i stedet et tilbud om at tage et AMU-forløb, hvor de kan tilegne sig basal viden og færdigheder inden for det pædagogiske område.

AMU-forløbet leder på vej til at blive faglært, og håbet er, at flere af de ufaglærte medarbejdere i centret med tiden vil få appetit på mere uddannelse til faglært niveau.

Se Kalundborgmodellen i stor størrelse

Politisk opbakning og samskabelse

Rie Christensen fortæller, at det har krævet både politisk opbakning og en fælles indsats fra mange forskellige parter at få Kalundborgmodellen op at køre.

Mange samarbejdspartnere - lige fra jobcentret, uddannelsesudbyderen ZBC, 3F, FOA, SL til Den opsøgende indsats og STAR – blev inviteret til samskabelse og har sammen arbejdet målrettet og strategisk på at få etableret uddannelsen.

- Det havde ikke været muligt for det sociale voksenområde at køre den proces, hvis ikke vi havde været åbne og set, at vi havde brug for at få mange forskellige aktører på banen, siger Rie Christensen.

Et godt studiemiljø

25 medarbejdere fra alle afdelinger i centret har indtil videre takket ja til tilbuddet om at uddanne sig til pædagogisk assistent.

Medarbejderne får fuld løn under hele uddannelsen og bøger og computer stillet frit til rådighed.

- Det er vigtigt for os, at medarbejderne tilbydes et godt studiemiljø, hvor de kan være nærværende og forholde sig til studiet, understreger Rie Christensen.

Heidi Gade, som til daglig arbejder på botilbuddet Trekløveret, er én af dem, der er hoppet på uddannelsesforløbet til pædagogisk assistent. 

I slutningen af januar afsluttede hun uddannelsen og kan nu kalde sig pædagogisk assistent.

- Jeg elskede at gå på uddannelsen og ville ønske den varede lidt længere, siger hun.

Den faglig rygsæk fyldes

Heidi Gade har sat stor pris på at gå på et uddannelseshold bestående af kolleger fra alle afdelinger i Center 1.

- Jeg har fået nye relationer blandt mine kolleger, og det betyder, at vores tværfaglige samarbejde fremadrettet vil blive styrket, vurderer Heidi.

Da hun startede på uddannelsen, forventede hun at få fyldt sin faglige rygsæk med både pædagogisk og psykologisk viden samt indsigt i neuropædagogik, som hun kunne bruge til at løfte de komplekse opgaver med borgerne i hverdagen.

Og hendes forventninger til uddannelsen har vist sig at holde stik.

- Vi er helt klart blevet fagligt stærkere og er fulde af gåpåmod og nysgerrighed. Vi er blevet bedre til at reflektere over, hvad vi kan gøre for, at borgerne får størst værdi i deres liv.

Det kan centerchefen nikke genkendende til.

- Jeg oplever rigtig mange synlige effekter af vores indsats. Medarbejderne får en helt anden faglig værktøjskasse med hjem, som jeg glæder mig til, at de skal bringe i spil i deres enheder.

Vær modig, inviter til samskabelse og se det som en investering fremfor en udgift.

Centerchef Rie Christensen

En investering i fremtiden

Center 1 har bl.a. søgt midler fra Den Kommunale Kompetencefond til at dække en del af lønudgiften til medarbejderne. Derudover har centret hentet midler fra egen drift til at holde hjulene i indsatsen i gang.

- Men jeg betragter det som en lav investering i forhold til effekten, siger Rie Christensen.

Igennem de næste 3-5 år vil Center 1 arbejde målrettet med fortsat uddannelse af medarbejdere.

- Jeg håber, vi på sigt får en høj andel af uddannede medarbejdere, som kan hjælpe os med at løse den komplekse opgave på det sociale område nu og i fremtiden, siger Rie Christensen.

Ufaglært til Faglært puljen

Formålet med  puljen er at mindske de økonomiske barrierer, der kan være forbundet med at gennemføre en faglært uddannelse.

Hensigten er, at medarbejderen ikke oplever en lønnedgang under uddannelsen. Samtidig får kommunen tilskud fra Ufaglært til Faglært puljen til at uddanne erfarne medarbejdere.

Ufaglært til Faglært puljen støtter:

  • En erhvervsuddannelse, som fører til faglært niveau
    Der ydes tilskud svarende til differencen mellem den overenskomstfastsatte elevløn inkl. pension (hvor det er aftalt) og medarbejderens ordinære løn og pension i den hidtidige stilling.

     
  • Forløb på-vej-til faglært
    Der ydes et fast tilskud til arbejdspladsen pr. time medarbejderen deltager i uddannelse.

Ufaglært til Faglært puljen er målrettet fastansatte ufaglærte/kortuddannede medarbejdere, som kommunen ønsker at opkvalificere og fastholde i beskæftigelse.  Medarbejderne skal være omfattet af en FOA eller 3F overenskomst, være fyldt 25 år og have været ansat minimum 1 år i kommunen på ansøgningstidspunktet.

Kontakt Den opsøgende indsats, hvis du vil høre mere om mulighederne i Ufaglært til Faglært puljen og Kalundborgmodellen.

Kontakt Den opsøgende indsats

Har I brug for information om mulighederne for at opkvalificere medarbejdere og for at få viden om de økonomiske muligheder?
Kontakt teamet

Hvem er vi?

Her kan du møde teamet bag Den opsøgende indsats for uddannelse & kompetenceudvikling.
Se medarbejderne

Uddannelse & kompetenceudvikling