Pædagogmedhjælper læser historie for to børn

Brug uddannelse som løftestang for øget kvalitet i dagtilbud

Ufaglært til Faglært-puljen giver mulighed for at gennemføre en pædagogisk assistentuddannelse uden løntab for medarbejderen.

Af Den opsøgende indsats 22/08/2025

Børns trivsel og læring er tæt forbundet med personalets kompetencer. Men hvordan kan vi skabe et pædagogisk læringsmiljø af høj kvalitet for alle børn i dagtilbuddene?

Den netop publicerede, nationale undersøgelse Kvalitet i dagtilbud fra EVA/VIVE peger bl.a. på behovet for at styrke og støtte:

  • Relationer mellem personale og børn
  • Børns indbyrdes samspil og fællesskaber
  • Opmærksomhed på børns perspektiver og engagement
  • Deltagelsesmuligheder for børn i udsatte positioner

Her spiller efteruddannelse og kompetenceløft af medarbejderne en central rolle.

Den pædagogiske assistentuddannelse styrker det pædagogiske arbejde

En væsentlig del af personalet i dagtilbuddene har i dag ikke en pædagogisk uddannelse. Ufaglærte pædagogmedhjælpere udgør ca. 35 procent, mens andelen af pædagogiske assistenter er 8 procent. Mange medarbejdere har derfor mulighed for at løfte deres kompetencer.

KL og FOA har en fælles vision om, at flere ufaglærte medarbejdere skal blive faglærte. Den opsøgende indsats for uddannelse og kompetenceudvikling støtter opkvalificeringen gennem Ufaglært til Faglært-puljen.

Puljen giver ufaglærte pædagogmedhjælpere mulighed for at gennemføre den pædagogiske assistentuddannelse uden løntab. Puljen yder også tilskud til et På-vej-til faglært forløb via bl.a.  AMU-kurser som første skridt på kompetencerejsen.

Den pædagogiske assistentuddannelse klæder deltagerne på til bl.a. at:

  • Udvikle inkluderende læringsmiljøer
  • Understøtte børns trivsel, læring og sociale fællesskaber
  • Planlægge aktiviteter, der fremmer børns engagement
  • Arbejde med børn i udsatte positioner, herunder børn med diagnoser

Dokumenteret effekt

En EVA-analyse dokumenterer, at pædagogmedhjælpere, der gennemfører den pædagogiske assistentuddannelse, får en bredere faglig ballast og dermed kan bidrage endnu bedre til et stærkt pædagogisk læringsmiljø.

Behovet for opkvalificering er vokset de senere år – og her kan den pædagogiske assistentuddannelse være en vej til styrkede pædagogfaglige kompetencer.  

Et skærpet politisk fokus på dagtilbudsområdet har bl.a. resulteret i loven og minimumsnormeringer samt en tilhørende opkvalificeringspulje.

Puljen er afsat til at give pædagogisk personale i dagtilbud mulighed for at deltage i uddannelse og kompetenceudvikling og kan søges som supplement til Ufaglært til Faglært-puljen.

Praksisnær uddannelse

Den pædagogiske assistentuddannelse er en erhvervsuddannelse. Social- og Sundhedsskoler over hele landet samt en række professionshøjskoler udbyder uddannelsen, både som ordinæruddannelse, der tager 3 år og 1,5 måneder og som voksenuddannelse, der kan tage ned til 42 uger.

Den pædagogiske assistentuddannelse er en praksisnær uddannelse, hvor deltagerne kobler teori direkte til deres arbejdserfaringer.

 

Ufaglært til Faglært puljen

Formålet med puljen er at flere får mulighed for at tage en faglært uddannelse ved at mindske de økonomiske barrierer, der kan være forbundet med at gennemføre en faglært uddannelse.

Hensigten er, at medarbejderen ikke oplever en lønnedgang under uddannelsen. Det gøres ved, at arbejdspladsen søger et tilskud til medarbejdernes lønudgi­ft.

Ufaglært til Faglært puljen støtter: 

En erhvervsuddannelse, som fører til faglært niveau
Der ydes tilskud svarende til differencen mellem den overenskomstfastsatte elevløn inkl. pension (hvor det er aftalt) og medarbejderens ordinære løn og pension i den hidtidige stilling.

Forløb på-vej-til faglært
Der ydes tilskud til kursusafgift samt et fast tilskud til arbejdspladsen pr. time medarbejderen deltager i uddannelse.

Ufaglært til Faglært puljen er målrettet fastansatte ufaglærte/kortuddannede medarbejdere, som kommunen ønsker at opkvalificere og fastholde i beskæftigelse. 

Medarbejderne skal være omfattet af en FOA eller 3F overenskomst, være fyldt 25 år og have været ansat minimum 1 år i kommunen på ansøgningstidspunktet.

Kontakt Den opsøgende indsats, hvis du vil høre mere om mulighederne i Ufaglært til Faglært puljen.

Se trin for trin-guide til Ufaglært til faglært-puljen

Uddannelse & kompetenceudvikling