
Hjælp til MED-udvalg: Sådan sætter I fokus på fuldtid
Hvordan kan Hovedudvalg og de øvrige MED-udvalg bidrage til at planlægge en indsats for at få flere medarbejdere op i tid eller på fuldtid? Det kan en ny arbejdsbog fra Forhandlingsfællesskabet og KL hjælpe med.
Arbejdsbogen er udarbejdet som en del af den fælles indsats, KL og Forhandlingsfællesskabet har igangsat, om at få flere kommunale medarbejdere op i tid eller på fuldtid.
Arbejdsbogen har anbefalinger og forslag til, hvordan kommunernes Hovedudvalg og MED-udvalg på forvaltnings-, område- eller centerniveau kan forberede og gribe drøftelserne om fuldtid an.
Anbefalingerne hjælper med at sætte tydelige rammer for indsatsen og er en vej til at forankre arbejdet i jeres kommune.
Brug data, sæt mål, og følg op
Der er også udarbejdet et datasæt, som I kan dykke ned i som et led i forberedelsen af drøftelserne. Det viser for eksempel den samlede andel af deltidsansatte i kommunerne og landsgennemsnittet for fuldtid, deltid og timelønnede på udvalgte stillinger, som kan være brugbar viden i forhold til jeres kommende tiltag.
Arbejdet med at få flere op i tid eller på fuldtid kommer bedst fra start, hvis I får drøftet, hvad der er formålet med indsatsen. Derfor lægger arbejdsbogen op til, at I drøfter behovet og sætter mål for indsatsen.
Det er også afgørende, at I aftaler, hvordan der skal sikres fremdrift i jeres indsats. Derfor anbefaler arbejdsbogen også, at I i Hovedudvalget drøfter, hvordan I løbende vil følge op på tiltagene.