Indførelsen af et introduktionsprogram og en mentorordning har skabt et langt bedre arbejdsmiljø og mindre gang i svingdøren i afdelingen for børn og unge i Sønderborg Kommune.
Unge med særlige behov
Borgere med komplekse problemstillinger kan sagtens være medskabere af velfærd. Læs om en række spændende projekter i kommunerne, som understøtter netop dette.
På et app-værksted i Greve kommune har en gruppe borgere med særlige behov udviklet nyttige apps for andre borgere.
Flemming Rasmussen var egentlig gået på pension, da jobcentret i Vordingborg kontaktede ham. Kan du løse nogle opgaver for os? Selvfølgelig, svarede Flemming Rasmussen og oprettede et CVR-nummer. I dag åbner han jobdøre for unge med autisme.
Mennesker med autisme-diagnosen kan have evner inden for IT og spiludvikling, og det skal nu komme erhvervslivet og folkeskolen til gavn.
På Sydfyn arbejder CSV – Center for specialundervisning for voksne – sammen med områdets Fakta-butikker om at hjælpe unge med særlige behov hen mod en fremtid så tæt på det ordinære arbejdsmarked som muligt.
Et evalueringsværktøj og et brobygningsforløb mellem skole og erhvervsliv betyder, at unge med særlige behov på Sydfyn, deres undervisere, vejledere og jobkonsulenter bliver bevidste om de unges kompetencer og udfordringer, når de skal ud på arbejdsmarkedet.
Unge med autisme kan mere end både de selv og de professionelle omkring dem tror, lyder erfaringer fra et projekt i Slagelse, der bygger på et usædvanligt tværgående samarbejde både mellem offentligt og privat og internt i kommunen.
Emil og Jakob er to af de unge med autisme, der har fået chancen for et praktikophold i Vordingborg. Arbejdsgiverne er glade, for de unge er sjove - og leverer en god indsats.
Et samarbejde mellem Autismecenter Storstrøm, jobcenteret i Vordingborg Kommune og en udvekslingsmedarbejder giver unge med autisme praktikpladser i områdets virksomheder.