1. Hjem
  2. KERNEOMRÅDER
  3. Organisation & Udvikling
  4. Webinar: Inklusion af medarbejdere med særlige sårbarheder
Inklusion

PROJEKT

Inklusion på arbejdspladserne

2 min læsetid

Webinar: Inklusion af medarbejdere med særlige sårbarheder

Hvordan kan ledere og arbejdspladser lykkes med at inkludere medarbejdere med særlige sårbarheder – uden gå på kompromis med kerneopgaven?

Webinar: Inklusion af medarbejdere med særlige sårbarheder
Sine Molbæk-Steensig
Sine Molbæk-Steensig
Gratis webinar 9. juni KL. 08.30-09.45

Kommuner og regioner har brug for højt kvalificerede medarbejdere, men mange arbejdspladser oplever usikkerhed og tvivl, når det gælder rekruttering, inklusion og fastholdelse af medarbejdere med psykiske eller fysiske sårbarheder.

dette webinar får du viden og konkrete erfaringer fra kommunale og regionale arbejdspladser, der er lykkes med inklusion i praksis. Med afsæt i cases, forskning og værktøjer stiller vi skarpt på lederens og hele arbejdspladsens afgørende rolle og viser, hvordan små, præcise greb kan gøre en stor forskel.

Webinaret er relevant for ledere og medarbejdere, der står med konkrete inklusionsdilemmaer i hverdagen, ønsker fælles sprog og retning for inklusion på arbejdspladsen og vil styrke arbejdsmiljø, stabilitet og fastholdelse uden at sænke kravene.

Webinaret tager afsæt i det fælles projekt Inklusion på arbejdspladserne mellem KL, Danske Regioner og Akademikerne, som har til formål at understøtte kommunale og regionale arbejdspladser i arbejdet med at tiltrække, inkludere og fastholde akademiske medarbejdere med særlige sårbarheder og udfordringer. Projektet er gennemført som led i OK24-aftalerne og bygger på cases, ekspertviden og konkrete erfaringer fra praksis – med videnshuset Cabi som ekstern leverandør.

På webinaret får du

  • Viden om og cases på, hvordan inklusion af akademiske medarbejdere med særlige sårbarheder kan lykkes i praksis
  • Indsigt i, hvorfor og hvornår inklusion kan blive en ledelsesmæssig udfordring
  • Konkrete værktøjer til at styrke inklusion i rekruttering, onboarding og hverdagsledelse

Tilmelding

Alt det praktiske

Dato: 9. juni 08.30-09.45

Webinaret henvender sig til
Ledere, HR-konsulenter, tillidsvalgte og akademiske medarbejdere på kommunale og regionale arbejdspladser.

Deltagere på webinaret
-
Repræsentanter fra KL, Danske Regioner og Akademikerne
- Mikkel Bo Madsen, Center for Udvikling af Borgerinddragende Beskæftigelsesindsatser (CUBB)
- Christian Rohr Konge, sektionsleder, Skive Kommune
- Tina Fogh og Lone Slothuus Nordsof, konsulenter fra Cabi

Tilmeld dig her

Inklusion på arbejdsmarkedet

Denne artikel er del af projektet Inklusion på det kommunale og regionale arbejdsmarked. Projektet klæder kommunale og regionale arbejdspladser på til bedre at kunne rekruttere og fastholde medarbejdere med særlige behov.

Læs mere om projektet