
PROJEKT
Uddannelse og kompetenceudvikling
2 min læsetid
Her bliver alle medarbejdere klædt på til velfærdsteknologi
Et digitaliseringskursus for alle medarbejdere på pleje- og omsorgsområdet skaber fælles mindset til teknologien.

Video kan ikke afspilles
For at afspille videoen skal du acceptere marketing-cookies. Du kan altid ændre dit valg i cookieindstillinger.

- Vi vil være de førende i Danmark inden for velfærdsteknologi.
Sådan lyder den klare vision i Tønder Kommune.
Det fortæller Marianne Sandberg, som er områdeleder for plejecentrene i Tønder Kommune i en film om velfærdsteknologi produceret af Den opsøgende indsats.
Opdateret teknologiforståelse
I Tønder Kommune har de det sidste halvandet år været i gang med et digitaliseringskursus for alle medarbejdere for at få et fælles mindset i forhold til velfærdsteknologi i fremtiden.
- Det betyder også, at alle får opdateret deres teknologiforståelse og kompetencerne er ”ensrettet”, siger Trine Schrøder.
Hun er velfærdsteknologisk konsulent i Tønder og hjælper med at indkøbe og implementere velfærdsteknologi til pleje – og omsorgsområdet.
- Vi vil gerne klæde medarbejderne på til at kunne vurdere, hvornår vi skal anvende teknologien, og hvornår vi ikke skal, for der er jo også mange etiske spørgsmål i det her.
Kursusforløbet er lavet i samarbejde med SOSU-skolen, og så har medarbejderne også deltaget i en simulationsdag, hvor de har fået mulighed for at afprøve forskellige velfærdsteknologiske løsninger.
Der er desuden også et særligt forløb for lederne, som skal understøtte implementeringen af det lærte.
Ressourcepersoner
I de fem distrikter på pleje- og omsorgsområdet er der en række ressourcepersoner inden for velfærdsteknologi, som er blevet klædt på med lidt ekstra uddannelse.

”Velfærdsteknologi bider ikke”
Lone Moss arbejder med at give kolleger mere lyst og mod på ny teknologi.
Læs artiklenOg for implementeringskonsulenten er det en stor fordel at kunne tale med ressourcepersonerne, så hun er opdateret på, hvordan det går, og kan være med til at udbrede succeshistorier på tværs.
Italesætter bekymringer
Der er dog også bump på vejen, for nogle medarbejdere oplever, at de nye teknologier fratager dem noget af deres faglighed.
- Den problemstilling kommer nogle gange til udtryk ved, at medarbejderne er lidt bekymrede for, hvordan det her skal påvirke deres hverdag, siger Trine Schrøder.
Ifølge hende er det derfor vigtigt at få italesat de barrierer og bekymringer, der er.
Og i Tønder har det gjort en forskel, at medarbejderne har fået præsenteret nogle af de nye teknologier i et trygt læringsrum på digitaliseringskurset.
- Hvis vi alle har et fælles mindset og en fælles forståelse for den her udvikling, så bliver det hele meget nemmere.
For områdeleder Marianne Sandberg er der ingen tvivl.
Hun kan kun anbefale andre kommuner at gøre som Tønder Kommune og sende medarbejderne afsted på digitaliseringskursus - godt hjulpet på vej af Kompetencefonden.
Kompetenceudvikling i velfærdsteknologi
For at understøtte kompetenceudvikling inden for demens, relationskompetencer og velfærdsteknologi for social- og sundhedshjælpere kan arbejdspladsen søge økonomisk støtte fra Den Kommunale Kompetencefond til AMU- eller akademimoduler.









