
Tag fælles ansvar for den sene fase i arbejdslivet - tag samtalen
Her har I et digitalt værktøj til at holde den gode senkarrieresamtale og dermed skabe grundlag for et langtidsholdbart arbejdsliv.
På denne temaside sætter vi fokus på det kendte princip om, at samtale og lytning bygger bro mellem mennesker og fagligheder. Den gode samtale er guld værd på alle arbejdspladser, om det så drejer sig om samtalen mellem leder og medarbejder, kolleger imellem eller samtaler med borgere. Her finder I masser af inspiration og værktøjer til jeres næste samtale.


Her har I et digitalt værktøj til at holde den gode senkarrieresamtale og dermed skabe grundlag for et langtidsholdbart arbejdsliv.

Vil I gerne højne graden af psykologisk tryghed på jeres arbejdsplads? Så er jeres måde at kommunikere på en af de ting, I kan skrue på.

Få inspiration til, hvordan I som kommune og arbejdsplads kan arbejde systematisk med den svære samtale om døden på en respektfuld og empatisk måde.

Udforsk, hvordan I sammen kan arbejde mere i overensstemmelse med jeres værdier.

Her kan du som leder finde et redskab, som kan give inspiration til at have en åben dialog med dine medarbejdere på deltid om at gå op i tid eller på fuldtid.

Samtaleguiden er udviklet som et værktøj til at styrke dialogen mellem dig som leder og din unge medarbejder.

Trivslen blandt medarbejderne er god, og konflikterne med borgere er på et minimum. Borgerservice arbejder med personlighedstyper.

Her får du et af de mest simple samtaleværktøjer, der findes. Det kan skabe tryghed, intensivere lytning og aktivere alle deltagere.

KL og Skolelederforeningen præsenterer her et nyt materiale, som kan styrke den faglige ledelse i skolen. Materialet indeholder en 4-trins-model til at afholde didaktiske samtaler.

Det kan betale sig at lægge kræfter i, hvordan man inviterer til samarbejde, når man som kommune gerne vil have borgerens stemme med.

Få gode råd til samtaler med den nyansatte og forslag til dialogspørgsmål.

Randers Kommune har gode erfaringer med en mærkedagskasse, der får ældre borgere til at huske, spise og snakke mere.

Den årlige MUS er en gylden mulighed for medarbejderen for at få indflydelse på sin kompetenceudvikling.

Det har haft positiv effekt, at socialrådgiverne i Aalborg har været på et fælles kursus i at forbedre dialogen med borgerne.

Færre konflikter og meget bedre psykisk arbejdsmiljø. Det er nogle af resultaterne, efter ledere og medarbejdere har brugt 'trappen'.

Fagprofessionelle skal være klar til at tage samtalen om døden og om borgerens ønsker til den sidste tid. Det er udgangspunkt i dette projekt, som blandt andet afdækker erfaringer med kommune- og klyngeprojekter, der har arbejdet med borgernes ønsker til den sidste tid, og kommer med anbefalinger til, hvordan man kan igangsætte projekter eller indsatser på området.

Projektet "Unge medarbejdere og arbejdskultur" afdækker unges forventningerne til ledelse på ældreområdet og giver indsigt i, hvordan man som leder fx på et plejehjem kan tilbyde en ledelsesstil og et arbejdsmiljø, der motiverer den unge medarbejder. Projektet har deltagelse af otte kommuner og har resulteret i konkrete indsigter og værktøjer samlet i den interaktive publikation "Unge medarbejdere og arbejdskultur." Kommunernes Udviklingscenter (Komponent) har faciliteret forløbet, der er foregået i regi af Fremfærd Sundhed og Ældre.

På denne side får I hjælp til at gennemføre en god og konstruktiv samtale om den sene karriere. Værktøjet består af en lederguide og to digitale spørgerammer - en til medarbejder og en til leder. Leder og medarbejder udfylder hver sit skema og mødes til en samtale. Formålet med samtalen er at få en dialog om medarbejderens ønsker til det videre arbejdsliv. Til slut i samtalen kan I udarbejde en plan med de konkrete initiativer og tiltag.

På denne side og i materialet "Faglig ledelse kalder på didaktiske samtaler" får du inspiration til og viden om, hvordan du som leder i folkeskolen kan arbejde med didaktiske samtaler med dine medarbejdere. Materialet henvender sig til skoleledere, souschefer og lærere, som ønsker at arbejde med faglig ledelse i folkeskolen. KL og Skolelederforeningen har sammen udviklet værktøjerne som blandt andet indeholder en fire-trins-model for didaktiske samtaler.

I dag er mere end hver fjerde kommunale medarbejder over 55 år, og med den nuværende tilbagetrækningsalder betyder det, at 100.000 medarbejdere går på pension frem til 2030. KL og Forhandlingsfællesskabet har derfor taget initiativ til Seniorpartnerskabet, som skal styrke de lokale seniorindsatser gennem inspiration, viden og værktøjer.

Med materialet ønsker kommunerne og de faglige organisationer at sætte fokus på samarbejdet om skolens udvikling. Håbet er, at l kan bruge det som inspiration til en kommunalpolitisk drøftelse af, hvordan man ud fra den lokale kontekst kan udvikle folkeskolen gennem samarbejde og dialog. Materialet består af en pjece, dialogkort og oplæg til drøftelser. Det er lavet af KL og Danmarks Lærerforening med støtte og sparring fra Skolelederforeningen og Børne- og kulturchefforeningen.