
PROJEKT
SPARK
3 min læsetid
Kom med i SPARKs populære netværk om psykologisk tryghed
Sidste chance for at blive en del af et fortroligt læringsrum. Denne gang foregår det i Aarhus og i Nyborg i efteråret 2026.



Arbejder I med komplekse arbejdsopgaver, hvor løsningerne skal findes i samarbejdet på arbejdspladsen, og hvor der er behov for, at I deler faglig viden og kan diskutere jeres tvivl og usikkerheder for at kunne løse jeres opgaver bedst muligt?
Så er det nu, I skal tilmelde jer SPARKs populære netværk om psykologisk tryghed. Det er sidste gang, vi udbyder dem, og det er gratis for kommunale arbejdspladser at deltage.
- Vi mærker stor interesse for psykologisk tryghed fra arbejdspladserne, og derfor er vi glade for at kunne tilbyde vores netværksforløb til endnu flere i andre dele af landet. Sidst blev der hurtigt fyldt op, så skynd jer at tilmelde jer! Marlene Skytte Schoop, sekretariatsleder SPARK
Hvad er SPARK netværk?
SPARK netværk er et forum for dialog og videndeling for ledere, arbejdsmiljørepræsentanter og tillidsrepræsentanter og tager udgangspunkt i deltagernes hverdag og praksis.
SPARK vil præsentere jer for værktøjer og dialogformer, som I kan bruge på jeres egne arbejdspladser, når I arbejder med psykologisk tryghed. I vil få inspiration til forskellige veje, I kan gå, i forhold til håndtering af det psykiske arbejdsmiljø og tage de første skridt til at skabe lærende arbejdsfællesskaber.
Netværket mødes tre gange, og det er jeres egne erfaringer og viden, der sættes i spil på netværksmøderne.
Det får I
- Et trygt læringsrum, faciliteret af SPARKs erfarne konsulenter.
Her kan I dele udfordringer og succeser med hinanden til fælles læring og sparre med hinanden om konkrete problemstillinger fra egen praksis med input fra SPARK - Mulighed for at trække på hinandens viden og praksiserfaring, kopiere, justere og afprøve hinandens og SPARKs forslag til metoder
- Et fortroligt rum hvor I kan eksperimentere, udvikle og sætte gang i små prøvehandlinger
- Mulighed for at styrke jeres samarbejde i TRIO/MED-udvalg eller arbejdsmiljøgruppen
- Mulighed for at arbejde konkret med psykologisk tryghed på jeres møder
Hvem kan være med?
Netværket er rettet mod alle brancher indenfor det kommunale område. I skal tilmelde jer som TRIO / MED-udvalg eller arbejdsmiljøgruppe. Det vil sige, at der fra hver arbejdsplads skal være repræsentanter fra både ledelses- og medarbejdersiden. Der må max deltage seks personer fra en arbejdsplads.
I hvert netværk er der plads til ca. 45 -50 deltagere (dvs. omkring 12-14 grupper).
Alt det praktiske om SPARKs netværk
- Der er to netværksforløb: et i Aarhus og et i Nyborg
- Det er gratis at deltage. I betaler selv transport, arbejdstid m.m.
- Der er tre møder á fire timers varighed kl. 10.00- 14.00
Datoerne er:
Aarhus:
10. september 2026 kl. 10.00- 14.00 hos FOA ÅRHUS, Christian X’s Vej 56-58, DK 8260 Viby J.
3. november 2026 kl. 10.00- 14.00 hos FOA ÅRHUS, Christian X’s Vej 56-58, DK 8260 Viby J.
14. december 2026 kl. 10.00- 14.00 hos FOA ÅRHUS, Christian X’s Vej 56-58, DK 8260 Viby J.
Nyborg:
9. september 2026 kl. 10.00-14.00 hos 3F, Østfyn, Vestergade 32, 5800 Nyborg
11. november 2026, kl. 10.00-14.00 hos 3F, Østfyn, Vestergade 32, 5800 Nyborg
16. december 2026, kl. 10.00-14.00 hos 3F, Østfyn, Vestergade 32, 5800 Nyborg
I skal tilmelde jer som gruppe, fx som MED-udvalg (dog max 6 personer fra en arbejdsplads) TRIO eller arbejdsmiljøgruppe. I skal tilmelde jer med både repræsentanter fra ledelsen og tillidsvalgte.
- Alle fra gruppen skal så vidt muligt deltage hver gang
- Der vil være en let forplejning
- Deadline for ansøgning: 4. juni 2026
Tilmeld jer her
Ansøgning til SPARK netværksforløb
Hvad er psykologisk tryghed og hvorfor er det vigtigt?
Professor Amy Edmonson definerer psykologisk tryghed sådan:
"Psykologisk tryghed er troen på, at man ikke vil blive straffet eller ydmyget, for at komme med idéer, spørgsmål eller fejl. Psykologisk tryghed er fundamental for at kunne indgå i teams og lære."
SPARK har fokus på at fremme læring på arbejdspladserne og forbedre det psykiske arbejdsmiljø. Hvordan TRIO/MED-udvalg kan understøtte, at der skabes gode betingelser for, at alle kan være en del af et lærende og trygt arbejdsfællesskab, så hverdagens arbejdsopgaver kan løses bedst muligt.
Netværkets fokus er på at arbejde med:
- Åbenhed i arbejdsfællesskabet om faglige tvivl og spørgsmål
- Trygge dialoger hvor alle har en stemme
- Hvordan vi kan tale sammen og reagere, når arbejdsopgaverne ikke falder ud på en måde, som vi håbede på
- Involverende processer
Vil du vide mere om psykologisk tryghed med det samme?
SPARK har sammensat dette lille email-kursus, som kommer bredt omkring emnet og tager afsæt i konkrete erfaringer fra SPARKs arbejde.
Over 5 uger vil du modtage en blanding af viden, redskaber og historier fra hverdagen på kommunale arbejdspladser direkte i din indbakke. Du kan melde dig til og fra kurset, når det passer dig.









