
PROJEKT
Unge medarbejdere og arbejdskultur
1 min læsetid
7 kommuner er tilmeldt workshop om unge og arbejdskultur
Hvordan kan vi tiltrække og tilknytte flere unge på sundheds- og ældreområdet – og hvad betyder mest for de unge i mødet med arbejdspladsen og ledelsen?



Ønsker I inspiration, viden og værktøjer til at tiltrække, tilknytte og udvikle unge medarbejdere på sundheds- og ældreområdet?
Sådan lød et, da Fremfærd Sundhed & Ældre sammen med Komponent, Kommunernes Udviklingscenter, inviterede til en gratis halvdagsworkshops (ca. 3 timer), hvor der bliver delt erfaringer og værktøjer fra Fremfærds projekt “Unge medarbejdere og arbejdskultur”.
Syv kommuner har nu tilmeldt sig workshoppen. De syv kommuner er Morsø, Assens, Vordingborg, Vejen, Slagelse, Faxe, Gribskov.
Lokale workshops til foråret
Workshops vil blive afholdt lokalt rundt om i landet fra marts og frem til sommer 2026.
Workshoppen giver inspiration, konkrete greb og mulighed for lokal dialog om, hvordan kommunerne kan styrke deres fokus på unge og arbejdskultur.
Kommunerne forpligtiger sig til at stille med et hold af både unge medarbejdere/elever samt ledere og nøglepersoner deltager på dagen.
VPT vil løbende skrive fra de lokale workshops.

Læs publikation og skab en attraktiv arbejdsplads for unge
Ny interaktiv publikation giver indsigter og værktøjer til ledere på sundheds- og ældreområdet.
Læs artiklen








