orkester

Orkestret skal inspirere til tværfaglige rum i hjemmeplejen

Hvordan kan der skabes tværfaglige rum i hjemmeplejen med erfaringer fra orkestrets verden? Det spørgsmål stilles i nyt forskningsprojekt.

Af Irene Aya Schou 16/01/2026

Hvordan kan man bruge erfaringer fra musikkens og orkestrets verden til at styrke det tværfaglige samarbejde i hjemmeplejen

Det spørgsmål skal Lisbeth Aaskov Falch, ph.d. og lektor på Professionshøjskolen Absalon, nu undersøge i et nyt forskningsprojekt.

Inspiration fra Fremfærd-projekt

Lisbeth Aaskov Falch har tidligere stået i spidsen for forskningsprojektet "Tværfagligt samarbejde i nye organisationsformer" i Fremfærd Sundhed og Ældre. Projektet har set nærmere på, hvordan de fagprofessionelle i ældreplejen samarbejder på nye måder.

I forlængelse af det har Lisbeth Aaskov Falch fået midler af Helsefonden til sammen med samarbejdspartnere at gennemføre forskningsprojektet ”At skabe tværfaglige rum i hjemmeplejen med erfaringer fra orkestrets verden”.

- Fremfærd-projektet peger på otte fokuspunkter i udviklingen fra fagfaglighed til tværfaglighed i faste teams. Et af punkerne handler om at skabe tid og rum til at sætte faglighederne i spil. Det er dette punkt, jeg dykker endnu mere ned i her. Hvordan skaber man det tværfaglige rum? Hvordan får man faggrupper til at interagere? Her tror jeg, vi kan lære meget fra musikkerns verden, siger Lisbeth Aaskov Falch.

Hvordan skaber vi samklang?

I Fremfærd-projektet oplevede Lisbeth Aaskov Falch, at fagligheder taler forskelligt sprog, har forskellige blik og prioriteringer, og at man ind imellem forsøger at skabe tværfaglighed ved blot at sætte fagligheder sammen.

- Det er ikke nok at sætte fagligheder i samme rum. Terapeuten ser på genoptræningspotentialet, sygeplejersken kigger på noget med plejen. Hvordan forener man det i helhedspleje og fælles mål. Jeg synes, der mangler litteratur på området, og jeg kan se, at alle kommuner bokser med at få dette samspil til at fungere, siger hun.

Forskningsprojektet spørger derfor, om hjemmeplejen i skabelse af det tværfaglige rum kunne lære af orkesteret, der samler stærke fagfagligheder, der med hver sit instrument og hver sin stemme samler sig om at få musikken til at spille.

- Vi stiller spørgsmålet: Hvordan skaber vi samklang og samspil mellem faggrupper i det tværfaglige rum. Fokus er på samarbejdet mellem ledere og social- og sundhedshjælpere, social- og sundhedsassistenter, sygeplejersker og terapeuter, siger Lisbeth Aaskov Falch. 

Få øje på nye perspektiver

Københavns Kommune deltager i projektet. I første omgang skal Lisbeth Aaskov Falch og en repræsentant fra musikkens verden observere praksis i en hjemmeplejeenhed i Indre By/Østerbro og interviewe ledere og medarbejdere om, hvordan det tværfaglige samarbejde foregår. 

Derefter skal repræsentanter fra hjemmeplejen besøge et orkester for at undres og opnå nye perspektiver på egen praksis.

Leder: Godt at blive revet ud af kontekst

I Københavns Kommune er hjemmeplejeleder Annette Gyldengren meget forventningsfuld.

- Hvad vil vi lære om tværfagligt samarbejde fra orkestrets verden? Hvad er det fx for synergier, der foregår mellem violinisten og ham eller hende på fagot. Er det noget, vi kan trække på i forhold til samarbejdet mellem sygeplejersken og social- og sundhedshjælperen? siger hun.

Annette Gyldengren har tidligere deltaget på en lederdag sammen med et symfoniorkester, hvor de skulle finde lighedspunkter mellem samspillet i en ledelse og samspillet i et orkester. 

- Det er altid godt at blive revet ud af sin egen kontekst og blive åbnet lidt op, så man tænker: "Hov, er der noget, vi får øje på her, som vi kan hive tilbage til egen kontekst." Her kan musikken noget, for alle hører musik, siger hun. 

Opmærksomhedspunkter på vej

Lisbeth Aaskov Falch skal også interviewe musikere om, hvordan de tænker tværfaglighed i et orkester. Her får hun hjælp til at lave en interviewguide af en musiker for at bruge de rigtige ord. 

Projektet skal i begyndelsen af 2027 munde ud i en række opmærksomhedspunkter, man skal have fokus på for at lykkes med at skabe tværfaglige rum i hjemmeplejen.

- Når vi vælger opmærksomhedspunkter frem for anbefalinger, er det fordi kommunerne er meget forskellige. Det kan godt være, at tværfaglige teams er ved at blive implementeret i alle kommuner, men rammer, vilkår og ressourcer er vidt forskellige, siger Lisbeth Aaskov Falch.

3 spørgsmål til forskeren:

Hvordan fik du ideen til projektet? 

- Ideen opstod i efteråret 2024 i forbindelse med Fremfærd-projektet om tværfaglighed, hvor jeg under en skriveproces opholdt mig på Ørslev Kloster. Her mødte jeg en musiker, der begyndte at tale om, hvordan man samarbejder i et symfoniorkester, og at der en nogle, der har tonen, mens andre skal lytte og falde ind i stedet for at at overdøve. Det synes jeg var helt vildt interessant. Det minder om hjemmeplejen, hvor alle skal forsøge at rette ind i forhold til kerneopgaven.

Hvad kender du selv til musikkens verden?

- Jeg er ikke fra et hjem med klaver, men måske er det en fordel. Jeg tager intet for givet eller som en selvfølge og kan stille de dumme spørgsmål. Min mand, der spiller i et band, har givet mig en bog "Illustreret musikordbog" med et billede af et orkester, og hvordan instrumenterne er placeret. I forhold til hjemmeplejen har jeg blinde pletter, fordi jeg har beskæftiget mig så meget med det, men jeg håber, at de pletter kan blive mindre af, at der kommer nogle fra musikkens verden og stiller mig de crazy spørgsmål. 

Hvad håber du at få ud af projektet?

- Jeg ved ikke, hvad vi får ud af det, men jeg er sikker på, at vi får noget godt ud af det. Alle, jeg har talt med, kan overføre billeder fra musikkens verden. Ligesom mellem forskellige faggrupper er der også hierarkier i et orkester og meget monofaglighed. De uddanner sig inden for et instrument, som de spiller på dag og nat, og alligevel får de en koncert op at stå. Der er så meget, man kan oversætte. Vi tror alle, at vi er meget særlige, om vi er i hjemmeplejen eller i et orkester. Men der er så meget, vi kan lære af hinanden.