1. Hjem
  2. KERNEOMRÅDER
  3. Børn og Unge
  4. Skab deltagelses­muligheder for alle børn

2 min læsetid

Skab deltagelses­muligheder for alle børn

Det pædagogiske arbejde med aktiviteter, leg og rutiner kan gøre en forskel for børn i udsatte positioner. Få indblik i, hvad I kan gøre.

Børnehavebørn sidder på en bænk.
Pernille Søndergaard
Pernille Søndergaard
Udsathed er ikke et karaktertræk ved barnet. Udsathed opstår i relationen mellem barnet, børnegruppen og det pædagogiske læringsmiljø.
Kurt Bendix-Olsen, lektor, ph.d. og forskningsmedarbejder ved UCL Erhvervs akademi og Professionshøjskole.

Forskning i børns trivsel viser, at det er helt afgørende for børn at opleve, at de har nogen at lege med. At de hører til og kan bidrage i et fællesskab. Men det er ikke lige let for alle børn at få en fod indenfor og deltage i børnegruppens fællesskaber.

Netop derfor er det vigtigt, at det pædagogiske personale i dagtilbud skaber deltagelsesmuligheder for børn på kanten af børnefællesskabet, som ellers risikerer at stå udenfor aktiviteter, rutiner og leg i det pædagogiske læringsmiljø.

Men hvordan gør man det?

7 gode råd til at skabe deltagelsesmuligheder

I det seneste nummer af magasinet EVA TEMA er der fokus på børn i udsatte positioner, og her giver EVA-konsulent Line Bjerre følgende 7 gode råd til at skabe deltagelsesmuligheder for alle børn:

1. Kig jeres ressourcesyn efter i sømmene

2. Planlæg hverdagen med øje for deltagelsesmuligheder

3. Forhold jer til eksisterende normer og værdier i jeres dagtilbud

4. Arbejd systematisk med fælles legeviden

5. Brug børnenes initiativer til at skabe meningsfuld deltagelse

6. Inddrag forældrene i arbejdet med det enkelte barn og fællesskabet

7. Styrk jeres samarbejde om at skabe deltagelsesmuligheder

Dyk ned i de gode råd i magasinet EVA TEMA #22: Børn i udsatte positioner, og læs meget mere om, hvordan pædagogisk personale kan være med til at skabe fællesskaber med deltagelsesmuligheder for alle.

Find magasinet digitalt på Danmarks Evalueringsinstituts hjemmeside, hvor du også kan bestille en trykt version.

EVA TEMA #22: Børn i udsatte positioner