""

Vellykket samundervisning kommer ikke af sig selv

Flere undervisere i klassen åbner for muligheder, men er ikke i sig selv en garanti for øget kvalitet, viser undersøgelse fra EVA.

Af Pernille Søndergaard 08/09/2025

Hver uge underviser hver anden folkeskolelærer mindst én gang sammen med en anden lærer – og hver fjerde gør det sammen med en pædagog.

En ny undersøgelse fra Danmarks Evalueringsinstitut (EVA) af samundervisning viser, at skolerne oplever, at flere undervisere i klassen skaber nye muligheder, som ellers kan være svære at realisere, når man underviser alene.

Det kan fx åbne for mere praktisk og varieret undervisning, det kan styrke mulighederne for at differentiere, og det kan medvirke til, at elever med særlige behov bedre kan inkluderes i almenundervisningen.

Engagement og fælles fokus

Men en vellykket samundervisning stiller krav til både ledere og undervisere.

Det understreger chefkonsulent i EVA Thomas Rørbeck Nørreby i en pressemeddelelse.

- Flere undervisere i klassen giver ikke i sig selv øget kvalitet. Det, der har betydning for kvaliteten af samundervisningen, er, hvordan samarbejdet organiseres og praktiseres. En vellykket samundervisning kræver, at underviserne er engagerede i deres samarbejde, og at samundervisningen er koblet op på en fælles fokuseret og tilrettelagt indsats, siger han.

Fire typer af samundervisning

I undersøgelsen identificeres fire forskellige roller, som ’den ekstra underviser’ typisk indtager i samundervisning:

  • Assistenten har en mere passiv rolle i undervisningen sammenlignet med den primære underviser og kender typisk ikke til planen for undervisningen på forhånd. Assistenten har derfor begrænset indflydelse på undervisningens indhold og struktur. I stedet bidrager assistenten primært med praktisk hjælp og med at håndtere forstyrrelser, der opstår undervejs. 
     
  • Støttepersonens primære funktion er at sikre, at elever med særlige behov får den nødvendige hjælp til at deltage i undervisningen og lærer det, de skal. Ligesom assistenten har støttepersonen begrænset indflydelse på undervisningens forløb og aktiviteter. 
     
  • Medunderviseren fungerer som en jævnbyrdig partner til underviseren og har en aktiv rolle i både planlægningen og udførelsen af undervisningen. De tager begge del i klasseledelsen og betragter klassens udvikling som et fælles anliggende. 
     
  • Specialisten bidrager med specialiseret faglig viden og indtager en aktiv rolle i at forme undervisningens indhold og metoder. Formålet med samarbejdet er typisk, at specialisten skal kvalificere og sætte en særlig retning for undervisningen, hvilket giver specialisten en særlig myndighed i forhold til specifikke, strategiske indsatser i undervisningen.

Se uddybet beskrivelse af de fire roller i rapporten.

Samundervisning bliver organiseret og praktiseret på mange forskellige måder med forskellige undervisningssammensætninger og forskellige formål.

Og netop de praktiske rammer og organiseringen af undervisningen er afgørende for, hvilken type samundervisning der er mulig.

Rammerne har nemlig betydning for, hvilke roller underviserne kan indtage, og dermed hvilke muligheder de har for at bidrage til undervisningen. For eksempel kræver nogle roller ingen eller minimal fælles forberedelse, mens fælles forberedelse er en forudsætning for andre roller.

Formål og organisering skal gå hånd i hånd

Det er derfor helt afgørende, at der er overensstemmelse mellem formålet med samundervisning og organiseringen af undervisningen.

Ifølge Thomas Rørbeck Nørreby kan der opstå frustrationer, hvis intentionen er at styrke inklusionen af elever med særlige behov, men den ekstra underviser enten ikke har specialpædagogiske kompetencer eller ikke får mulighed for at anvende sine specialpædagogiske kompetencer, fordi der ikke er sørget for fælles forberedelsestid, og vedkommendes rolle derfor reduceres til en assistentfunktion.

- Omvendt kan det være spild af resurser at anvende samundervisning med en medunderviser med fælles forberedelsestid, hvis intentionen er at støtte en lærer, der skal undervise en klasse med lav motivation en torsdag eftermiddag, hvor eleverne typisk er ved at løbe tør for energi, siger han.

Rapport: Samundervisning i grundskolen
Webinar: Hvad kræver det når flere skal undervise sammen?

Hvordan kan det se ud, når flere underviser sammen i klasselokalet? Og hvad skal der til for at skabe en vellykket samundervisning?

Det kan du blive klogere på, når EVA inviterer til gratis webinar mandag d. 15. september kl.14.30 - 15.15.

Læs mere og tilmeld dig hos EVA