
Deltag i AI-laboratorie på skoleområdet
Har I lyst til at udforske, hvordan I kan bruge AI fremover, og hvordan AI vil påvirke relationen til eleverne? Så tilmeld jer workshop
Gør AI os bedre eller dårligere til at løse vores kerneopgave? Og hvad betyder AI for vores faglige identitet, fordybelse og kreativitet?
Det er nogle af de vigtige spørgsmål, som AI-laboratoriet på skoleområdet vil komme ind på.
Laboratoriet er en undersøgende dag, hvor ledere og medarbejdere sammen får et fælles sprog for kunstig intelligens og forståelse for, hvornår og hvordan teknologien er relevant at bruge.
Det er Fremfærds bestyrelse, der står bag udviklingsdagen, som er en del af projektet "Kunstig Intelligens, der styrker velfærden".
Få indsigt og perspektiv
Projektet favner fire fagområder - skoleområdet, ældreområdet, byudvikling og administration.
På to fysiske udviklingsdag går alle i dybden med de forandringer, som kunstig intelligens bringer med sig i forhold til forståelsen af deres kerneopgave, fagidentitet og digital tryghed.
AI-laboratoriet på skoleområdet finder sted onsdag 3. september i Roskilde på Scandic Hotel kl. 10-15.
Det er Roskilde Kommune, der er værter, og dagen henvender sig til kommunale ledere, medarbejdere, TR og MED.
Programelementer:
- AI – hvad, hvornår og hvorfor?
Indsigter i AI, konkrete cases på AI i drift på udvalgte fagområder og etiske dilemmaer - Kerneopgave og faglighed under forandring
Hvordan påvirker AI vores møde med borgerne og vores opgaveløsning? - Kompetencer og organisatoriske forudsætninger
Hvilke nye kompetencer kalder AI på, hvis vi skal undgå digitale A-hold og B-hold? Hvad kræver det, at vi sammen kan arbejde med AI, så det gavner både borgere og medarbejdere?
Det får I ud af det:
- Inspiration til jeres arbejde med brugen af AI i hverdagen
- Erfaringsudveksling med andre kommuner med afsæt i konkrete eksempler
- Værktøjer til at arbejde videre med styrket brug af AI hos jer
- Ved projektets afslutning får I en guide til det kommunale arbejde med kunstig intelligens.
Noget særligt til chefer og direktører
Projektet har også lavet et virtuelt laboratorie kun til kommunale chefer og direktører. Det hedder LederLAB og løber af stablen fredag 12. september kl. 9-11 på skærmen. (Tilmelding kommer senere)
Onsdag 3. september: AI-Laboratorie: Skoleområdet og Byudvikling (Østdanmark: I Roskilde, Scandic Roskilde)